Østen er det nye vesten
I foråret 2026 har vi på Syddjurs Bibliotek fokus på temaet ØSTEN.
Når verden vender sig mod øst
K-pop fylder teenageværelserne, koreanske tv-serier samler familierne i sofaen, og kinesiske apps og varer er blevet en naturlig del af hverdagen. Østen er rykket tættere på os både kulturelt, teknologisk og politisk.
Vesten har i århundreder været centrum for den globale kultur, men i disse år flytter blikket sig. Måske er det Østens tur? Spørgsmålet er ikke kun, hvad det betyder for verden, men også for os som mennesker i en globaliseret hverdag.
Indflydelse fra Østen kan vække både begejstring og bekymring. Vi lader os fascinere af æstetikken, fortællingerne og de nye stemmer, men kan samtidig føle uro over fx politisk indflydelse fra Kina.
Vi mener, at biblioteket skal være et sted for nysgerrighed og nuancer. Derfor vil vi gennem litteratur, film og arrangementer hjælpe dig med at få indblik i kulturer, der er anderledes end vores egen, men samtidig spejler de samme grundlæggende menneskelige erfaringer: kærlighed, familie, identitet, magt og håb.
Arrangementer for både børn, unge og voksne
Temaet henvender sig til hele familien. Børn kan møde nye verdener gennem billedbøger og animation, unge kan dykke ned i manga, ungdomsromaner og moderne film, og voksne kan finde store romaner, prisvindende film og dokumentarer, der giver perspektiv og indsigt.
Fælles for anbefalingerne er, at de inviterer til samtale om kulturforskelle, ligheder og om den verden, vi alle er en del af.
Følg med hele foråret
Du kan møde temaet “Østen er det nye vesten” på vores biblioteker, hvor vi løbende præsenterer udstillinger og anbefalinger. Derudover deler vi inspiration, tips og highlights på Facebook og Instagram.
Kom forbi biblioteket og lad dig overraske, udfordre og inspirere af fortællinger fra Østen.
Og når du nu er der, så husk at tage vores arrangementsprogram med dig hjem. Du finder det i digitalt format her:
-
For alleKorea overtager verden — K-pop, K-drama og den globale koreanske bølge
Tag med Signe Lilja ind i den koreanske popkulturs verden.Kom-Bi50 DKK -
VoksenFra Thailand til Djursland – med Havmøller i det gamle Siam
Spændende foredrag om den lokale eventyrer Rasmus HavmøllerKulturloft85 DKK -
UngeLær at tegne Manga med japansk illustrator (fra 13 år)
Kom og få Manga-tips og lær at tegne enkle Mangafigurer med japanske Koko Kimura.Biblioteket i RøndeGratis -
VoksenMette Holm: Murakami og japansk litteratur
Om Murakami og nye, kvindelige japanske forfattere.Biblioteket i Rønde75 DKK -
For alleKlassisk Animé: “Min nabo Totoro”
Se eller gense den ikoniske animationsfilm.Kom-Bi35 DKK -
VoksenPop op-læsekreds: "Vilde svaner" af Jung Chang
Vær med, når vi dykker ned i Jung Changs "Vilde svaner"Biblioteket i RøndeGratis -
VoksenKina - midt i det globale kaos
Et aktuelt og skarpt foredrag om Kina midt i det globale magtspil med journalist Jan Larsen.Kulturloft195 DKK