Læsekredse for unge. Fællesskab, hygge og bøger
Elsker du bøger – og tanken om at dele dine læseoplevelser med andre? Så er en læsekreds lige noget for dig!
At være med i en læsekreds handler ikke kun om at læse bøger, men om at skabe et hyggeligt fællesskab, hvor man kan snakke, grine og blive inspireret af hinandens tanker. Det er en pause fra hverdagen, hvor du kan fordybe dig i historier og møde andre, der deler din passion for bøger.
Hvorfor være med i en læsekreds?
- Fællesskab: Du møder andre unge, der elsker bøger lige så meget som dig.
- Hyggelige møder: Vi snakker om bøger, deler anbefalinger og hygger med snacks.
- Nye perspektiver: Det er spændende at høre, hvordan andre oplever den samme historie.
- Indflydelse: Du er med til at vælge, hvad der skal læses næste gang.
Tip: Du behøver ikke være en superlæser for at være med – det vigtigste er lysten til at læse og snakke om bøger i godt selskab.
Vores læsekredse for unge
BookTok Cozy Corner – Ebeltoft
Er du vild med de bøger, alle taler om på BookTok? Så er BookTok Cozy Corner for dig! Klubben er for unge mellem 13 og 18 år, der elsker drama og plottwists. Vi har læst Throne of Glass med Sarah J. Maas og er lige nu i gang med Hooked med Emily McIntire. Måske har du et forslag til, hvad vi skal læse næste gang? Man vælger selv, om man vil læse bøgerne på dansk eller engelsk.
Bogklub For Unge – Hornslet
Hvis du elsker bøger og gerne vil være med til at bestemme, hvad vi læser, så kom med i Bogklub For Unge! Vi mødes i den gamle tingsal på Hornslet Bibliotek og snakker om bøger, hygger og spiser snacks. Alle kan komme med forslag – måske Fourth Wing eller A Good Girl’s Guide to Murder? Vi finder ud af det sammen.
Sådan kommer du med
Det er super nemt at tilmelde sig:
- Send en mail til syddjursbibliotek@syddjurs.dk
- Skriv dit navn og hvilken klub du vil med i.
- Hvis du er i tvivl om, hvilken klub der passer til dig, så hjælper vi dig med at finde den helt rigtige.
Start din egen læsekreds
Har du en idé til en læsekreds, der mangler? Måske en fantasy-klub, en manga-gruppe eller en læsekreds for krimielskere? Vi hjælper dig gerne med at komme i gang!
Skriv til syddjursbibliotek@syddjurs.dk, og fortæl os, hvad du drømmer om. Vi kan hjælpe med lokaler, markedsføring og tips til, hvordan du får flere med.
Det er din chance for at skabe et fællesskab om de bøger, du elsker!